Futbol

Futbol, resmi kurallara göre 11 kişiden oluşan iki farklı takımın karşılaşması sonucu oynanan bir oyundur. Oyuna elverişli bir zemin, iki kale ve bir top ile oynanmaktadır. Resmi kurallara göre bir maç 45’er dakikadan olacak şekilde iki devreden oluşmaktadır. Oyunda sportmenliğe aykırı hareketlerin önüne geçebilmesi adına bir tane orta hakem, iki tane yan hakem ve 1 tane de yedek hakem bulunmaktadır. Bu yetkili hakemler oyunun gidişatına göre kararlar verebilmektedirler.

futbol ile ilgili görsel sonucu

Dünya çapında en popüler spor dalı olarak bilinen futbol, yüzbinlerce izleyiciyi ekran ya da stat başına bağlayabilmektedir. Ortalama 50 bin kişi kapasiteli olan futbol sahaları, gelişmiş teknolojiler ve konforlu imkanlar ile 2019 senesinde futbolseverlere hizmet vermektedir. Hafta sonlarının keyifli etkinliklerinden olan maç seyretme, Türkiye’de bir çok şehirde gerçekleşmektedir fakat bu şehirlerin en popüleri istanbul’dur. Çünkü İstanbul’da 5 adet 1. derece ligde yer alan takım bulunmaktadır.

Özel Kulüpler çerçevesinde Futbol’daki en büyük etkinlik Şampiyonlar Ligi’dir. Avrupa ligleri arasında en büyük takımlar her sene Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazanır ve attıkları her başarılı adımda ciddi gelirler elde edebilmektedirler.

Türkiye’de ise en popüler futbol ligi Süper Lig’dir. Süper Lig 4 büyük takım ve 14 anadolu takımından oluşan bir ligdir. Kıran kırana geçen maçlar ligin heyecanını git gide arttırmaktadır. Toplam 34 haftalık bir süreç olan Türkiye Süper Ligi’nde her hafta 9 maç oynanmakta ve 18 takım şampiyonluk için kıyasıya mücadele vermektedir.

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.